Ads Top

Gascontract duurder: risico-opslag stijgt door onzekerheid in de markt

Na een korte periode van rust lopen de kosten voor gas opnieuw op. In juni 2025 is de risico-opslag, een extra bedrag bovenop de inkoopprijs, toegenomen. Consumenten met een modelcontract betalen nu tot 0,44 euro per kubieke meter gas extra. Volgens recente analyses van Overstappen.nl is meer dan de helft van de kale gasprijs op dit moment toe te schrijven aan marges en risico-opslag. Samen met belastingen komt de totale prijs voor consumenten daarmee veel hoger uit.

De risico-opslag is een vergoeding die energieleveranciers in rekening brengen om prijsschommelingen en onzekerheid op de markt op te vangen. Sinds de invoering van de Wet Redelijke Opzegvergoeding in juni 2023, daalde deze opslag juist. Die wet maakte het voor consumenten minder kostbaar om over te stappen, wat leidde tot meer concurrentie en stabilisatie van de gasprijs. 

Maar in 2025 is de trend gekeerd. Lage gasvoorraden in Europa en geopolitieke spanningen zorgen voor onzekerheid. Leveranciers rekenen daarom weer hogere opslagen om hun risico’s af te dekken.

Wie in juni 2025 gas verbruikt, betaalt dus niet alleen voor het gas zelf, maar vooral voor de risico’s eromheen. Gemiddeld komt er per kuub gas 0,70 euro aan belasting bij en tot 0,44 euro aan risico-opslag en marge. De daadwerkelijke inkoopprijs van gas is daarmee nog maar een klein deel van het totaalbedrag op de energierekening.

Geen opmerkingen:

Mogelijk gemaakt door Blogger.