Ads Top

Huishoudens helpen via thuisbatterijen officieel mee aan de balans van het stroomnet

Thuisbatterijen kunnen bij huishoudens worden ingezet voor aFRR, het automatische regelvermogen waarmee TenneT het elektriciteitsnet in balans houdt. TenneT heeft Balans Energie als eerste partij gekwalificeerd om een groot aantal thuisbatterijen achter kleinverbruikaansluitingen gezamenlijk aan te sturen. Door deze te bundelen, kunnen zij samen bijdragen aan het in balans houden van het elektriciteitsnet. Balans Energie is daarmee de eerste partij die met uitsluitend thuisbatterijen voldoet aan de minimale instapgrens van 1 MW voor deelname aan het product aFRR.

De batterijen staan bij mensen thuis en worden samengevoegd tot één stuurbare gebundelde batterij. Wanneer TenneT regelvermogen vraagt, kan deze gebundelde batterij, tegen een vergoeding, automatisch laden of ontladen. Zo kunnen huishoudens via hun thuisbatterij direct bijdragen aan het herstellen van te veel of te weinig stroom op het landelijke elektriciteitsnet.

Waar regelvermogen traditioneel vooral wordt geleverd door grote industriële installaties, kunnen ook huishoudens gezamenlijk bijdragen. Door het systeem van Balans Energie worden hun batterijen, zonnepanelen en stroomverbruik gebundeld en aangestuurd alsof ze samen één grote batterij zijn.

Het systeem kijkt niet alleen naar de batterij, maar ook naar het verbruik en de opwek van het huishouden.Standaard wordt de woning gevoed vanuit de thuisbatterij, maar het systeem kan besluiten om tijdelijk stroom uit het net te gebruiken, of beschikbare zonnestroom direct aan het net te leveren in plaats van op te slaan. Het systeem kan daar bovenop extra laad- of ontlaadvermogen toevoegen. Zo helpt niet alleen de thuisbatterij zelf mee, maar het hele huishouden achter de aansluiting om zo de balans op het elektriciteitsnet te helpen herstellen.

Tijdens het kwalificatieproces heeft Balans Energie aangetoond dat de gebundelde batterij voldoet aan de eisen die TenneT stelt aan aFRR. Het systeem moet het gevraagde vermogen nauwkeurig kunnen leveren en binnen 30 seconden kunnen reageren op een activatie van TenneT.

Een belangrijk voordeel is dat dit regelvermogen wordt opgebouwd via bestaande aansluitingen bij huishoudens. Daardoor kan deze bron van regelvermogen op korte termijn worden opgeschaald zonder verzwaringen of andere aanpassingen aan het net.

De gebundelde batterij bestaat bij de start uit 6 MW regelbaar vermogen en 25 MWh opslagcapaciteit via thuisbatterijen van klanten van Balans Energie. De uitbreiding naar 10 MW vermogen en 45 MWh opslagcapaciteit staat voor de komende twee maanden gepland, gevolgd door een veelvoud aan het einde van het jaar.

Geen opmerkingen:

Mogelijk gemaakt door Blogger.