Pagina's
▼
donderdag 29 april 2010
Marcel Kramer vertrekt als hoofddirecteur Gasunie
dinsdag 27 april 2010
CDA Emmen maakt zich sterk voor windenergie
Slimme stekkers
Bij bedrijven schuilt er nog heel wat potentieel om energie te besparen. Met de slimme stekkers van Fifthplay kan men het energieverbruik van aangesloten toestellen meten en ze op gepaste tijdstippen uitschakelen. De EnergySmart Solution, zoals de oplossing van Fifthplay heet, laat bedrijven toe de grote energieverbruikers in kaart te brengen. De slimme stekker plaatst men tussen een gewoon stopcontact en het te meten toestel, zoals een pc, kopieertoestel, drankenautomaat of bureaulamp.
maandag 26 april 2010
Draadloze schakelaars
De Deense schakelaars van Unotech zijn nu ook in België verkrijgbaar. In het gamma zitten onder meer draadloze drukknoppen en schakelaars die zonder batterijen werken. De producten maken gebruik van de EnOcean-technologie waarbij een eenvoudige druk op de knop voldoende energie genereert om een signaal draadloos te versturen tussen een zender en ontvanger. Het signaal kan afstanden tot 30 meter in gebouwen verzorgen.
zaterdag 24 april 2010
Slimme energiemeter toch snel ingevoerd
De Slimme Energiemeter wordt naar alle waarschijnlijkheid binnenkort toch landelijk ingevoerd. Dat blijkt uit een wetsvoorstel van verantwoordelijk minister Maria van der Hoeven (Economische Zaken), die ze volgende week naar de Kamer stuurt. Van der Hoeven liet aan VARA Kassa weten het wetsvoorstel aangepast te hebben, nadat de Eerste Kamer haar voorstel, om de meter landelijk in te voeren, vorig jaar verwierp. Het zou een inbreuk op de privacy zijn vond de Senaat, omdat de meters op afstand af te lezen zijn door het energiebedrijf. In de nieuwe wet kan de eindgebruiker een slimme meter weigeren, en ook zelf kiezen hoe vaak de meter wordt uitgelezen. Van der Hoeven reageerde op de uitzending van Kassa, waarin bleek dat er nog steeds veel fouten worden gemaakt met de meterstanden, vooral wanneer mensen overstappen naar een ander energiebedrijf. Die fouten hebben te maken met het systeem waarmee meterstanden worden doorgegeven. Een klant moet aan het nieuwe energiebedrijf de meterstand sturen, waarna deze het doorstuurt naar de netbeheerder, die het weer terugstuurt aan het oude energiebedrijf. In die keten wordt nogal eens een fout gemaakt, waardoor consumenten nogal eens foute eindafrekeningen krijgen.
Het wetsvoorstel dat Van der Hoeven de komende week indient, moet ook een oplossing bieden voor het feit dat de huidige slimme meters van Oxxio niet worden uitgelezen door de netbeheerders. Mensen met zo'n Oxxio-meter denken geen probleem meer te hebben met foute meterstanden, maar dat blijkt niet zo te zijn. Wanneer de klant geen stroom meer afneemt bij Oxxio, is de slimme meter nutteloos geworden, omdat andere energiebedrijven weigeren de standen op te vragen bij Oxxio. Ook dat wordt in het nieuwe wetsvoorstel gerepareerd.
Het wetsvoorstel dat Van der Hoeven de komende week indient, moet ook een oplossing bieden voor het feit dat de huidige slimme meters van Oxxio niet worden uitgelezen door de netbeheerders. Mensen met zo'n Oxxio-meter denken geen probleem meer te hebben met foute meterstanden, maar dat blijkt niet zo te zijn. Wanneer de klant geen stroom meer afneemt bij Oxxio, is de slimme meter nutteloos geworden, omdat andere energiebedrijven weigeren de standen op te vragen bij Oxxio. Ook dat wordt in het nieuwe wetsvoorstel gerepareerd.
Eerste slimme energiemeters in Vlaanderen
De eerste stappen naar een slim energienetwerk in Vlaanderen zijn gezet. Deze week installeerde Eandis de eerste van 4200 slimme meters voor elektriciteit en aardgas bij bewoners in Leest en Hombeek. De slimme meters maken deel uit van een eerste proefproject van Eandis, samen met Infrax en PBE. Indien de test positief is, wordt een tweede stap gezet met een groter proefproject met minstens 40000 meters. Al deze testen moeten uitmonden in de uitrol van slimme energiemeters in heel Vlaanderen vanaf 2014.
vrijdag 23 april 2010
Kernenergie bespreekbaar
Kernenergie is geen taboe meer in de politiek. Wel zijn de partijen verdeeld over een nieuwe kerncentrale in Nederland. CDA, VVD en PVV zijn onvoorwaardelijk voor, GroenLinks is tegen. PvdA, SP, ChristenUnie en D66 zien veel nadelen in kernenergie, maar gooien de deur niet dicht.
donderdag 22 april 2010
Drenthe wil CO2-opslag beperken
Het college van Gedeputeerde Staten van Drenthe wil aan het Rijk niet meer dan twee lege gasvelden in Noord-Drenthe beschikbaar stellen voor een demonstratieproject voor CO2-opslag. In Noord-Drenthe liggen velden die geologisch geschikt zijn voor zowel permanente als tijdelijke opslag. Met het oog op nieuwe technische ontwikkelingen wil het college deze velden beschikbaar houden voor toekomstige vormen van tijdelijke opslag van bijvoorbeeld duurzaam groen gas. Bovendien liggen de meeste velden ook in gebieden met kernkwaliteiten, waar nieuwe ontwikkelingen na de gaswinning niet wenselijk zijn. Dat staat in het voorlopige ontwerp van de Drentse structuurvisie ondergrond, die Gedeputeerde Staten op 15 april gepresenteerd hebben.
Zeeland investeert in energie
De provincie Zeeland steekt 65.000 euro in twee projecten die energiebesparing en vermindering van broeikasgassen beogen. Van dit geld gaat 40.000 euro naar De Rijke Biogas in Tholen om te onderzoeken of slootmaaisel op een haalbare manier kan worden omgezet in energie. Voor het project Wheels4All wordt 25.000 euro uitgetrokken. Het geld is bestemd voor een haalbaarheidsonderzoek naar de bruikbaarheid van deelauto's in wijken en dorpen in Zeeland.
Koe levert energie
Een bewegende koe kan veel elektriciteit opleveren, bedacht een boer in Schotland. Hij ontwierp een speciale loopband waarop de dieren stroom kunnen leveren om de melkmachines mee aan te sturen. Popular Science meldde de vinding van de Schotse boer-uitvinder William Taylor. Theoretisch gezien zou de koeienpopulatie zelfs 6 procent van de wereldwijd benodigde elektriciteit kunnen leveren. Koeien grazen zo'n acht uur per dag.
woensdag 21 april 2010
Zonnebatterij van Brando
Geld voor duurzame landbouw
De SGP wil dat er 100 miljoen euro extra beschikbaar komt voor duurzame innovaties in de land- en tuinbouw. Daarnaast wil de partij 700 miljoen euro extra uittrekken voor duurzame energie. Een deel daarvan zou ook bij de agrarische sector terecht kunnen komen.
Zonne-energie voor Amsterdamse tram
De Gemeente Amsterdam en het Gemeentelijk Vervoer Bedrijf (GVB) laten een haalbaarheidsonderzoek uitvoeren naar de voorwaarden voor het zelf opwekken van energie voor het Amsterdamse tramverkeer. Wethouder Milieu Marijke Vos en GVB-directeur Gertjan Kroon ondertekenden daarvoor begin deze maand gezamenlijk een intentieverklaring waarin ze de studie toezeggen die naar verwachting rond de zomer klaar zal zijn.
dinsdag 20 april 2010
Stadion NEC gaat energie leveren
Het nieuwe Topsportcentrum en Innovatiepark bij het NEC-stadion in de Goffert moet een voorbeeld van milieuvriendelijke en duurzame bouw worden. Boven op de uitbreiding van het stadion komen zonnepanelen. Ook op de topsporthallen en de onderwijs- en medische voorzieningen zullen straks grote aantallen zonnepanelen glimmen. Met die aanpak hopen NEC en de andere partners voldoende steun in de raad te verwerven voor hun project.
maandag 19 april 2010
WagenPlan voegt electroscooter toe aan leasepakket
WagenPlan introduceert de electroscooter als leaseproduct. Leaserijders die naast hun auto gebruik maken van een electroscooter voor ritten korter dan 10 kilometer en hiermee 4.000 kilometer per jaar afleggen verminderen de C02-uitstoot jaarlijks met 1.000 kilogram. De electroscooter vult het huidige mobiliteitspakket van wagenparkbeheerders in het land.
Directeur van WagenPlan, Wijnand Akkerman: "Het toevoegen van de electroscooter aan het mobiliteitspakket biedt naast voordelen voor het milieu ook financieel voordeel. Zo geldt voor een hybride auto een bijtelling van 14 procent en de electroscooter kent geen bijtelling. Daarnaast bespaart een leaserijder verder gemiddeld 50 euro per week aan parkeerkosten in de grote stad. Ervan uitgaande dat de reguliere auto wordt vervangen voor een hybride bespaart de wagenparkbeheerder gemiddeld ruim 1.000 euro per jaar als hij gebruik maakt van een electroscooter. Hiervoor moet de leaserijder gemiddeld 4.000 kilometer per jaar op de scooter afleggen, voornamelijk in de grote steden. "
Directeur van WagenPlan, Wijnand Akkerman: "Het toevoegen van de electroscooter aan het mobiliteitspakket biedt naast voordelen voor het milieu ook financieel voordeel. Zo geldt voor een hybride auto een bijtelling van 14 procent en de electroscooter kent geen bijtelling. Daarnaast bespaart een leaserijder verder gemiddeld 50 euro per week aan parkeerkosten in de grote stad. Ervan uitgaande dat de reguliere auto wordt vervangen voor een hybride bespaart de wagenparkbeheerder gemiddeld ruim 1.000 euro per jaar als hij gebruik maakt van een electroscooter. Hiervoor moet de leaserijder gemiddeld 4.000 kilometer per jaar op de scooter afleggen, voornamelijk in de grote steden. "
zaterdag 17 april 2010
Wijffels: "BV Nederland moet van de kleintjes leren"
Afgelopen week zijn voor het eerst de P-NUTS Awards uitgereikt. Awards waarmee voorlopers op het gebied van lokaal, duurzaam energie opwekken worden bedankt voor hun inspanningen en gidsfunctie. Van de 24 inzenders keerden vier met een Award huiswaarts: biomassa-installatie Beetsterzwaag kreeg de EnergieTransitie Lokaal Duurzaam Energiebedrijf Award, Texel Energie kreeg de InnovatieNetwerk Nieuwe Nuts Award, Lokale Enerzjy Ferwerderadiel kreeg de Mooiste Idee Award en de IIR Publieks Award is naar Boijl Veerboten op pure plantaardige olie gegaan. De P-NUTS Awards zijn uitgereikt door juryvoorzitters Herman en Herma Wijffels.
Lokaal duurzaam energie produceren is een ontwikkeling die in buurlanden als Duitsland, Spanje en Engeland sterk gefaciliteerd wordt door de overheid, al was het alleen maar door het wegnemen van bureaucratie en tegenwerkende maatregelen. "Waar de trend wordt onderkend en ondersteund, daar worden ook de vruchten geplukt. Nederland dreigt de boot te missen, en dat ligt niet aan de initiatiefnemers - maar vooral aan de bestuurlijke elite, die hardnekkig de andere kant uitkijkt," waarschuwt oud-SER voorzitter Wijffels, "en er zijn uitstekende voorbeelden binnen onze landsgrenzen te vinden die zorgen voor een schoner milieu, voor lokale werkgelegenheid en voor kennisopbouw over alternatieve energiesystemen en organisatievormen. Dat is wat wij vandaag vieren." De jury, bestaande uit Peter Oei van het InnovatieNetwerk, Theo Walthie van EnergieTransitie, Douwe Jan Joustra van AgentschapNL, Ermelinda Vermeulen van congresorganisatie IIR en juryvoorzitters Herman en Herma Wijffels, hebben gekozen voor een combinatie van uitgewerkte oplossingen, de mate waarin omwonenden afnemers zijn van de zelf opgewekte energie en de innovativiteit van het project.
Over de winnaars
Biomassa-installatie Beetsterzwaag - EnergieTransitie Lokaal Duurzaam Energiebedrijf Award
In Noord-Nederland zijn houtwallen en houtsingels beeldbepalend voor het landschap, maar het onderhoud is tegenwoordig te duur. Dankzij de hoge energiewaarde van houtsnippers is hier verandering in gekomen. Lokale boeren onderhouden de houtsingels en -wallen en het snoeihout wordt gedroogd en vervolgens gestookt, deze warmte wordt opgevangen en hiermee worden de gebouwen van Revalidatie Friesland en school Lyndensteyn volledig verwarmd met duurzame energie. Dit geeft behalve een forse besparing op het aardgasverbruik ook een forse besparing op de CO2-uitstoot (circa 640 ton per jaar minder). Gefeliciteerd initiatiefnemer Dirk de Boer van de Dienst Landelijk Gebied Regio Noord en de samenwerkende partijen!
Texel Energie - InnovatieNetwerk Nieuwe Nuts Award
Dit wordt een echte lokale energieleverancier: een coöperatieve samenwerkingsvorm met betrokkenheid van klanten en het stimuleren van lokale werkgelegenheid. Elke dag kan je gewoon het kantoor van Texel Energie binnen lopen met een vraag. Service staat voorop! De eerste lokale productie komt nu op gang nadat er eerst leden zijn geworven, zo is het draagvlak voor investeringen voor lokale productie veel groter bij particulieren en professionals. De afnemers zijn aandeelhouder. Een symphatiek en mooi voorbeeld van lokaal ontwikkelen en geld dat terugvloeit in de lokale economie. De toekomst voor Texel is lokale energie. Gefeliciteerd Brendan de Graaf en Rikus Kieft van Texel Energie.
Lokale Enerzjy Ferwerderadiel (LEF) - Mooiste Idee Award
Een heel mooi voorbeeld van het stimuleren van lokale energie en hoe de gemeente innovatie, duurzaamheid en samenwerking stimuleert en de burgers bij de ontwikkeling en investeringen betrekt. De gemeente Ferwerderadiel wil een lokaal revolving investeringsfonds opzetten dat investeert in lokale duurzame energieprojecten. Zo blijft er altijd geld voor innovatie en nieuwe ontwikkelingen. LEF ontwikkelt ook projecten of participeert daarin, met zeggenschap van de eindgebuikers. De combinatie van risicodragende financiering en betrokkenheid bij de ontwikkeling maakt dit een interessant experiment voor lokale betrokkenheid en stimuleren van lokale economie en innovatie. Gefeliciteerd initiatiefnemer Hugo Bruinsma!
Boijl veerboten op lokale plantaardige olie - IIR Publieks Award
Ruim 8.000 stemmen zijn er in korte tijd uitgebracht. De strijd barstte los met Boijl aan kop en vervolgens ingehaald door Delta Energie. Toen de aanhang van Heerlen Mijnwaterenergie zich begon te roeren werd het echt spannend. Maar uiteindelijk wist Boijl de meeste stemmers te mobiliseren en won, alleen al op inzet, de IIR-publieksprijs. Boijl veerboten op lokale energie kan haar veerboten van en naar de Waddeneilanden laten varen op lokaal geproduceerde plantaardige olie
Lokaal duurzaam energie produceren is een ontwikkeling die in buurlanden als Duitsland, Spanje en Engeland sterk gefaciliteerd wordt door de overheid, al was het alleen maar door het wegnemen van bureaucratie en tegenwerkende maatregelen. "Waar de trend wordt onderkend en ondersteund, daar worden ook de vruchten geplukt. Nederland dreigt de boot te missen, en dat ligt niet aan de initiatiefnemers - maar vooral aan de bestuurlijke elite, die hardnekkig de andere kant uitkijkt," waarschuwt oud-SER voorzitter Wijffels, "en er zijn uitstekende voorbeelden binnen onze landsgrenzen te vinden die zorgen voor een schoner milieu, voor lokale werkgelegenheid en voor kennisopbouw over alternatieve energiesystemen en organisatievormen. Dat is wat wij vandaag vieren." De jury, bestaande uit Peter Oei van het InnovatieNetwerk, Theo Walthie van EnergieTransitie, Douwe Jan Joustra van AgentschapNL, Ermelinda Vermeulen van congresorganisatie IIR en juryvoorzitters Herman en Herma Wijffels, hebben gekozen voor een combinatie van uitgewerkte oplossingen, de mate waarin omwonenden afnemers zijn van de zelf opgewekte energie en de innovativiteit van het project.
Over de winnaars
Biomassa-installatie Beetsterzwaag - EnergieTransitie Lokaal Duurzaam Energiebedrijf Award
In Noord-Nederland zijn houtwallen en houtsingels beeldbepalend voor het landschap, maar het onderhoud is tegenwoordig te duur. Dankzij de hoge energiewaarde van houtsnippers is hier verandering in gekomen. Lokale boeren onderhouden de houtsingels en -wallen en het snoeihout wordt gedroogd en vervolgens gestookt, deze warmte wordt opgevangen en hiermee worden de gebouwen van Revalidatie Friesland en school Lyndensteyn volledig verwarmd met duurzame energie. Dit geeft behalve een forse besparing op het aardgasverbruik ook een forse besparing op de CO2-uitstoot (circa 640 ton per jaar minder). Gefeliciteerd initiatiefnemer Dirk de Boer van de Dienst Landelijk Gebied Regio Noord en de samenwerkende partijen!
Texel Energie - InnovatieNetwerk Nieuwe Nuts Award
Dit wordt een echte lokale energieleverancier: een coöperatieve samenwerkingsvorm met betrokkenheid van klanten en het stimuleren van lokale werkgelegenheid. Elke dag kan je gewoon het kantoor van Texel Energie binnen lopen met een vraag. Service staat voorop! De eerste lokale productie komt nu op gang nadat er eerst leden zijn geworven, zo is het draagvlak voor investeringen voor lokale productie veel groter bij particulieren en professionals. De afnemers zijn aandeelhouder. Een symphatiek en mooi voorbeeld van lokaal ontwikkelen en geld dat terugvloeit in de lokale economie. De toekomst voor Texel is lokale energie. Gefeliciteerd Brendan de Graaf en Rikus Kieft van Texel Energie.
Lokale Enerzjy Ferwerderadiel (LEF) - Mooiste Idee Award
Een heel mooi voorbeeld van het stimuleren van lokale energie en hoe de gemeente innovatie, duurzaamheid en samenwerking stimuleert en de burgers bij de ontwikkeling en investeringen betrekt. De gemeente Ferwerderadiel wil een lokaal revolving investeringsfonds opzetten dat investeert in lokale duurzame energieprojecten. Zo blijft er altijd geld voor innovatie en nieuwe ontwikkelingen. LEF ontwikkelt ook projecten of participeert daarin, met zeggenschap van de eindgebuikers. De combinatie van risicodragende financiering en betrokkenheid bij de ontwikkeling maakt dit een interessant experiment voor lokale betrokkenheid en stimuleren van lokale economie en innovatie. Gefeliciteerd initiatiefnemer Hugo Bruinsma!
Boijl veerboten op lokale plantaardige olie - IIR Publieks Award
Ruim 8.000 stemmen zijn er in korte tijd uitgebracht. De strijd barstte los met Boijl aan kop en vervolgens ingehaald door Delta Energie. Toen de aanhang van Heerlen Mijnwaterenergie zich begon te roeren werd het echt spannend. Maar uiteindelijk wist Boijl de meeste stemmers te mobiliseren en won, alleen al op inzet, de IIR-publieksprijs. Boijl veerboten op lokale energie kan haar veerboten van en naar de Waddeneilanden laten varen op lokaal geproduceerde plantaardige olie
vrijdag 16 april 2010
Vlaanderen maakt werk van energiebedrijf
Vijftien jaar geleden richtte de Vlaamse regering Telenet op, mede om de monopoliepositie van Belgacom te doorbreken. Het initiatief groeide uit tot een succes. Momenteel staat het Vlaams Energiebedrijf (VEB) in de steigers. Dat moet de kleine groenestroomproducenten en -leveranciers verenigen in één maatschappij en zo ‘op een kleinschalige manier' de concurrentie met Electrabel aangaan.
Oxxio biedt bedrijven energiezuinige tl-verlichting
Oxxio, de vierde energieleverancier van Nederland, biedt samen met GreenTubes energiebesparende TL-buizen aan zakelijke Oxxio-klanten. GreenTubes heeft een gepatenteerde technologie voor tl-buizen ontwikkeld. Deze buizen besparen tot zestig procent energie en zijn bovendien geschikt voor bestaande armaturen. Zakelijke Oxxio-klanten mogen de GreenTubes-lampen geheel vrijblijvend twee weken uitproberen.
Ongeveer zeventig procent van de bedrijven in Nederland beschikt nog over T8-tl-buizen (26 mm diameter). Deze zijn samen goed voor zo’n twintig procent van het totale energiegebruik. GreenTubes ontwikkelde een energiebesparende (HF) tl-buis die eenvoudig in de bestaande T8-GreenTubes fittingarmaturen te plaatsen is zonder extra aanpassingen. Door alle oude tl-buizen te vervangen door een GreenTubes-tl, is eenvoudig tot zestig procent energie te besparen. De GreenTubes zijn uitermate geschikt als vervanging van de huidige buisverlichting in ruimten als kantoorpanden, winkelcentra, scholen, hallen, ziekenhuizen, stations en parkeergarages.
Oxxio en GreenTubes bieden zakelijke klanten van Oxxio de mogelijkheid om tien GreenTubes twee weken lang uit te proberen. Bedrijven krijgen van Oxxio een ‘niet goed geld terug’-garantie. Bedrijven die tevreden zijn over de GreenTubes, kunnen de energiezuinige tl-buizen na twee weken aanschaffen met 3,50 euro korting per stuk. Op het aantal te bestellen tl-buizen zit geen maximum.
Ongeveer zeventig procent van de bedrijven in Nederland beschikt nog over T8-tl-buizen (26 mm diameter). Deze zijn samen goed voor zo’n twintig procent van het totale energiegebruik. GreenTubes ontwikkelde een energiebesparende (HF) tl-buis die eenvoudig in de bestaande T8-GreenTubes fittingarmaturen te plaatsen is zonder extra aanpassingen. Door alle oude tl-buizen te vervangen door een GreenTubes-tl, is eenvoudig tot zestig procent energie te besparen. De GreenTubes zijn uitermate geschikt als vervanging van de huidige buisverlichting in ruimten als kantoorpanden, winkelcentra, scholen, hallen, ziekenhuizen, stations en parkeergarages.
Oxxio en GreenTubes bieden zakelijke klanten van Oxxio de mogelijkheid om tien GreenTubes twee weken lang uit te proberen. Bedrijven krijgen van Oxxio een ‘niet goed geld terug’-garantie. Bedrijven die tevreden zijn over de GreenTubes, kunnen de energiezuinige tl-buizen na twee weken aanschaffen met 3,50 euro korting per stuk. Op het aantal te bestellen tl-buizen zit geen maximum.
Drie Engelse elektriciteitscentrales vuiler voor Nederland dan elf Nederlandse
Drie grote Engelse elektriciteitscentrales zorgen voor meer vervuiling van fijn stof, stikstof en zuur in Nederland dan de elf Nederlandse centrales bij elkaar. Dit blijkt uit onderzoek van TNO in opdracht van Stichting Natuur en Milieu. Natuur en Milieu pleit voor een Europese richtlijn die de Engelse centrales dwingt om de best beschikbare technieken gaan gebruiken. De Nederlandse centrales gebruiken deze technieken al wel. Op 27 april stemt de milieucommissie van het Europees Parlement hierover. Overigens zijn de elektriciteitscentrales niet de grootste vervuilers: deze Engelse centrales zorgen voor een half procent van deze vervuiling. Dit lijkt weinig, maar is toch substantieel. Landbouw (50%) en verkeer (30%) zijn de grootste vervuilers, de industrie zorgt voor de rest (20%).
donderdag 15 april 2010
Middelburg volgt plannen centrale
De gemeente Middelburg volgt de plannen voor de bouw van een nieuwe elektriciteitscentrale in Vlissingen-Oost zeer nauwlettend. Vooral omdat die centrale wel eens hinder kan veroorzaken voor de bewoners van Nieuw- en Sint Joosland. In een reactie op de bouwplannen stelt het dagelijks bestuur van Middelburg dat de effecten van de uitstoot van schadelijke stoffen op de luchtkwaliteit inzichtelijk moeten worden gemaakt. Daarbij moet ook rekening worden gehouden met de uitstoot van andere bedrijven in de omgeving.
woensdag 14 april 2010
Stroomstoring in Groningen
WISE blij met VVD plan voor keuze 4e generatie kerncentrale
De antikernenergie organisatie WISE is verheugd over de paragraaf over kernenergie in het (concept)VVD-verkiezingsprogramma. Aanname van de huidige tekst leidt volgens de milieuorganisatie onafwendbaar tot uitstel - en waarschijnlijk afstel - van de plannen voor een nieuwe kerncentrale.
In het (concept)verkiezingsprogramma staat letterlijk: "Tot slot wil de VVD ruimte voor kernenergie, als veilige en schone technologie om energie op te wekken. Nu importeert ons land veel kernenergie uit het buitenland. De VVD wil dat deze vorm van energie ook in ons land wordt opgewekt. In het Zeeuwse Borsele kan daarom een tweede kerncentrale worden gebouwd. Dit wordt een zogenoemde vierde generatie kerncentrale, waar op zeer schone en veilige wijze energie wordt opgewekt. Als het aan de VVD ligt worden er geen nieuwe kolencentrales gebouwd." Met deze keuze bewijst de VVD het milieu een goede dienst, stelt de organisatie. Het betekent dat, ook wat de liberalen betreft, Delta voorlopig geen nieuwe centrale gaat bouwen in Borssele. En dat er dus meer ingezet moet worden op duurzame stroomproductie.
"Overigens is het ook onverstandig om in te blijven zetten op de vierde generatie reactoren", aldus Peer de Rijk. "Misschien is het dan eindelijk een inherent veilige reactor maar daarmee los je de andere problemen niet op. Risico's rond proliferatie, het eindeloos gevaarlijke kernafval en de smerige praktijk van uraniumwinning blijven onlosmakelijk verbonden aan het nucleaire avontuur".
In het (concept)verkiezingsprogramma staat letterlijk: "Tot slot wil de VVD ruimte voor kernenergie, als veilige en schone technologie om energie op te wekken. Nu importeert ons land veel kernenergie uit het buitenland. De VVD wil dat deze vorm van energie ook in ons land wordt opgewekt. In het Zeeuwse Borsele kan daarom een tweede kerncentrale worden gebouwd. Dit wordt een zogenoemde vierde generatie kerncentrale, waar op zeer schone en veilige wijze energie wordt opgewekt. Als het aan de VVD ligt worden er geen nieuwe kolencentrales gebouwd." Met deze keuze bewijst de VVD het milieu een goede dienst, stelt de organisatie. Het betekent dat, ook wat de liberalen betreft, Delta voorlopig geen nieuwe centrale gaat bouwen in Borssele. En dat er dus meer ingezet moet worden op duurzame stroomproductie.
"Overigens is het ook onverstandig om in te blijven zetten op de vierde generatie reactoren", aldus Peer de Rijk. "Misschien is het dan eindelijk een inherent veilige reactor maar daarmee los je de andere problemen niet op. Risico's rond proliferatie, het eindeloos gevaarlijke kernafval en de smerige praktijk van uraniumwinning blijven onlosmakelijk verbonden aan het nucleaire avontuur".
TenneT verplaatst hoogspanningsmast langs A73 bij Venlo
Op 14 april gaat TenneT een hoogspanningsmast, langs de A73 ter hoogte van Venlo verplaatsen. De verplaatsing is nodig, omdat het fundament op de huidige locatie van de mast verzakt is. TenneT controleert haar verbinding met enige regelmaat. Bij een van deze routine controles kwam het mankement naar boven. Bij de mastverplaatsing wordt de mast van haar huidige fundatie opgetild en op de nieuwe fundatie (10 meter verderop) geplaatst. De geleiders (draden) van de 150 kV verbinding van Boekend naar Blerick blijven gedurende de werkzaamheden gewoon in de mast hangen. Wel wordt de spanning voor aanvang van de werkzaamheden van de verbinding gehaald. De elektriciteit zal dan worden omgeleid, zodat er geen uitval zal zijn in de regio.
dinsdag 13 april 2010
Monteur opgesloten vanwege rekening
De politie heeft maandagmiddag een vrouw gearresteerd omdat ze een monteur van netbeheerder Stedin had opgesloten. De monteur kwam de stroom van de vrouw afsluiten omdat ze haar rekening van ruim 22.000 euro niet had betaald. Dat heeft netbeheerder Stedin dinsdag gemeld. De monteur zat niet lang vast in het huis van de vrouw, hij werd bevrijd door de politie.
Duurzame energie uit eigen bodem bij De Hullen
Al enige weken wordt er druk gewerkt bij zorgcentrum De Hullen in Oldebroek door het Elburgse bedrijf Duratherm. Met een imposante boorwagen worden gaten in de bodem geboord voor de aanleg van een aardwarmtesysteem.
Chauffage wekt ook elektriciteit op
Een verwarmingsketel die tegelijk elektriciteit produceert: het bedrijfje Watts-On uit Deinze stelden hun eerste toestel voor. 15.000 à 20.000 euro moet het kosten, maar dat is in zeven à acht jaar terugbetaald, schatten de zaakvoerders.
maandag 12 april 2010
Nederland massaal in de rij voor goedkope tankbeurt
De jubileumactie van prijsvechter Tango heeft zondag in heel Nederland voor lange rijen voor de pomp gezorgd. Om 9 uur 's ochtends stonden de eerste automobilisten al te wachten om tussen 14.00 - 17.00 uur de tank vol te gooien voor de prijs van 10 jaar geleden. De gezamenlijke lengte van de tankfile bedroeg ca. 350 km. Meer dan een doorsnee maandagochtendspits.
De 300 door Tango ingehuurde verkeersregelaars hebben de actie in goede banen weten te leiden. In enkele gemeentes moest de politie bijspringen en op drie locaties is het tankstation door de politie gesloten. Beekhuizen hierover: "Het is natuurlijk jammer dat deze locaties gesloten zijn, maar gelukkig waren dit uitzonderingen. Ik kijk terug op een fantastisch verjaardagsfeestje op 121 locaties. Onze traktatie is duidelijk in de smaak gevallen bij de Nederlandse automobilist."
Het jubileumfeest van de prijsvechter is nog niet afgelopen. Wie vandaag niet aan de beurt is gekomen kan op zaterdag 17 april, 24 april en 1 mei 10 uur lang tanken met 20 cent korting op alle brandstoffen. Tango verwacht op deze dagen veel belangstelling maar niet de verkeersdrukte van vandaag. Martijn Beekhuizen: "20 cent korting is een hoge korting, maar vandaag gaven we meer dan het dubbele in een tijdsbestek van drie uur."
Door de recent gestegen brandstofprijzen is het feestje van Tango een stuk duurder geworden. Martijn Beekhuizen: "De prijs van 10 jaar geleden is de prijs van 10 jaar geleden. Toen we de actie planden hebben we het risico van gestegen brandstofprijzen ingecalculeerd, maar dat de brandstofprijs vandaag bijna op een recordhoogte zou zitten hadden we niet verwacht."
Toch neemt de prijsvechter de extra kosten zonder mopperen. Beekhuizen: "Waar bedrijven vaak tonnen besteden aan de communicatie van reclamecampagnes, besteden wij dat geld liever aan korting voor de klant. En zoals iedereen vandaag heeft kunnen zien, is dat heel goed aangeslagen en heeft iedereen gehoord van ons verjaardagsfeestje. Dat is typisch Tango: slim ondernemen om de klant voordeel te kunnen bieden.
De 300 door Tango ingehuurde verkeersregelaars hebben de actie in goede banen weten te leiden. In enkele gemeentes moest de politie bijspringen en op drie locaties is het tankstation door de politie gesloten. Beekhuizen hierover: "Het is natuurlijk jammer dat deze locaties gesloten zijn, maar gelukkig waren dit uitzonderingen. Ik kijk terug op een fantastisch verjaardagsfeestje op 121 locaties. Onze traktatie is duidelijk in de smaak gevallen bij de Nederlandse automobilist."
Het jubileumfeest van de prijsvechter is nog niet afgelopen. Wie vandaag niet aan de beurt is gekomen kan op zaterdag 17 april, 24 april en 1 mei 10 uur lang tanken met 20 cent korting op alle brandstoffen. Tango verwacht op deze dagen veel belangstelling maar niet de verkeersdrukte van vandaag. Martijn Beekhuizen: "20 cent korting is een hoge korting, maar vandaag gaven we meer dan het dubbele in een tijdsbestek van drie uur."
Door de recent gestegen brandstofprijzen is het feestje van Tango een stuk duurder geworden. Martijn Beekhuizen: "De prijs van 10 jaar geleden is de prijs van 10 jaar geleden. Toen we de actie planden hebben we het risico van gestegen brandstofprijzen ingecalculeerd, maar dat de brandstofprijs vandaag bijna op een recordhoogte zou zitten hadden we niet verwacht."
Toch neemt de prijsvechter de extra kosten zonder mopperen. Beekhuizen: "Waar bedrijven vaak tonnen besteden aan de communicatie van reclamecampagnes, besteden wij dat geld liever aan korting voor de klant. En zoals iedereen vandaag heeft kunnen zien, is dat heel goed aangeslagen en heeft iedereen gehoord van ons verjaardagsfeestje. Dat is typisch Tango: slim ondernemen om de klant voordeel te kunnen bieden.
Vooraanmelding voor subsidieregeling voor vergistingsprojecten
zaterdag 10 april 2010
'Zonne-energie in 2015 al concurrerend'
Zonne-energie kan in Nederland al in 2015 concurreren met de prijs die consumenten betalen voor gangbare stroom.Dat is veel sneller dan verwacht, zo stellen deskundigen. Volgens Wim Sinke van het Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN) in Petten heeft het ermee te maken dat de prijzen van zonnepanelen sneller dalen dan verwacht. Dat geldt ook voor andere onderdelen, zoals het systeem waarop de panelen bevestigd worden. En installatiebureaus worden professioneler.
Getronics zuinig met energie
vrijdag 9 april 2010
GDF Suez in biogas
De Franse nutsgroep GDF Suez heeft met Foster Wheeler een contract gesloten voor de bouw van een biomassacentrale in Polen. Naar eigen zeggen wordt het de grootste energiecentrale ter wereld die volledig op biomassa steunt. Ze zal 190 megawatt produceren en draaien op de verbranding van hout en landbouwresiduen. Hernieuwbare energie is volgens GDF Suez nu al goed voor 20 procent van zijn wereldwijde capaciteit.
donderdag 8 april 2010
Zonnepanelen op het stadskantoor Zwolle
Het stadskantoor wordt uitgerust met zonnepanelen. Het gaat om 84 panelen verdeeld over twee dakvlakken (oost en zuidzijde). Dit levert op jaarbasis een CO2-reductie van 8,5 ton op, wat gelijk is aan een energieopbrengst van 16.000 kilowatt uur. De schuine daken van het stadhuis zijn niet geschikt voor zonnepanelen, maar de energiehuishouding van het stadhuis kan wel verbeterd worden.
Coöperatie zonne-energie
Achterhoekers die voor honderd euro een deel van een zonnepaneel gaan adopteren, zullen samenwerken in een nieuw te vormen coöperatie. Het Achterhoeks Centrum voor Technologie (ACT) heeft 365 handtekeningen verzameld van mensen die in principe mee willen doen aan de actie 'Adopteer een zonnecel'.
TenneT neemt secretariaat Cigré over
TenneT heeft met ingang van dit jaar het secretariaat van Cigré overgenomen. Cigré staat voor International Council on Large Electric Systems en is een van de grootste kennisnetwerken ter wereld op het gebied van elektrotechniek. Vanuit TenneT zijn diverse medewerkers actief binnen Cigré op zowel nationaal als internationaal niveau. Op het internationaal niveau zijn medewerkers actief in de diverse studiecommissies alsmede in een groot aantal werkgroepen van deze commissies. Onderzoeksonderwerpen waaraan medewerkers deelnemen liggen op het gebied van technologische ontwikkelingen, HVDC, diagnostieken, de inrichting en economische aspecten van het energiesysteem, marktintegratie, milieu en maatschappelijke vraagstukken,etc. Het kennisnetwerk draagt bij aan de verdere ontwikkeling en innovatie van activiteiten van TenneT.
woensdag 7 april 2010
Stroomstoring op het Mediapark
Nederlandse tv- en radio-omroepen hebben last van een stroomstoring op het Mediapark Hilversum. De beheerder is nu druk bezig de aard en omvang van de storing uit te zoeken. Beheerder TCN Mediapark spreekt tegen dat het hele park zonder stroom zit. "Het is alleen bij Technicolor", zegt een woordvoerder tegen Webwereld.
Op zoek naar energie van de toekomst
Meer dan 150 wetenschappers van de Technische Universiteit Eindhoven bundelen hun krachten in het Eindhoven Energy Institute, dat dinsdag 6 april officieel van start ging met een symposium. Doel van het instituut is het vinden van oplossingen voor het energieprobleem. De onderzoekers hebben een wereld voor ogen waarin we de energie vooral uit zonlicht halen, of uit onze eigen nabootsing van de zon: kernfusie. En waar we toch nog vloeibare brandstoffen nodig hebben, ontwerpen we die zelf.
Het Eindhoven Energy Institute (EEI) brengt onderzoekers bijeen van 27 onderzoeksgroepen van de TU/e. Doel van het instituut is het energieonderzoek van de universiteit te focussen en te versterken, en tegelijkertijd de zichtbaarheid te vergroten. Het EEI krijgt vier onderzoekslijnen, vooral gericht op energiebronnen van de toekomst. Zonnecellen bijvoorbeeld, die moeten in de toekomst meer energie opleveren, maar vooral ook goedkoper zijn, zodat de elektriciteit betaalbaar is. Verder krijgen 'nieuwe brandstoffen' een belangrijke rol. Wanneer de olie op raakt, zullen we soms toch nog brandstof nodig hebben, bijvoorbeeld voor vliegtuigen. De wetenschappers gaan daarom ultraschone vloeibare brandstoffen ontwerpen, die we zelf kunnen maken. Eerst nog uit gas, steenkool en biomassa, en later mogelijk zelfs uit de combinatie van kooldioxide en zonlicht. Daarnaast heeft kernfusie - een potentieel oneindige en schone energiebron - een eigen onderzoekslijn in het EEI.
Bij een alsmaar groeiende energievraag is het ook belangrijk dat de beschikbare energie zo efficiënt mogelijk ingezet en getransporteerd wordt. Denk aan betere batterijen (snel oplaadbaar, licht, goedkoop), zuinige verlichting en zuinige en schone motoren. En aan slimme stroomnetten die ervoor zorgen dat de stroom op het juiste moment op de juiste plek beschikbaar is, en die lokaal opgewekte stroom kunnen opnemen. De start van het EEI onderstreept de groeiende rol van de TU/e in het Nederlandse en internationale onderzoek naar duurzame energie. Zo besloot fusie-instituut FOM Rijnhuizen afgelopen maand om naar de campus van de Eindhovense universiteit te verhuizen. Verder is de TU/e deelnemer aan een groot Europees samenwerkingsverband dat ruim twintig miljoen euro krijgt van de EU voor energie-onderzoek: de Knowledge and Innovation Community (KIC) InnoEnergy. De TU/e is overigens al langer sterk in onderzoek naar duurzame energie. Wetenschappelijk uitgever Elsevier bestempelde de universiteit onlangs tot ‘wereldtop’ op dit gebied.
Het Eindhoven Energy Institute (EEI) brengt onderzoekers bijeen van 27 onderzoeksgroepen van de TU/e. Doel van het instituut is het energieonderzoek van de universiteit te focussen en te versterken, en tegelijkertijd de zichtbaarheid te vergroten. Het EEI krijgt vier onderzoekslijnen, vooral gericht op energiebronnen van de toekomst. Zonnecellen bijvoorbeeld, die moeten in de toekomst meer energie opleveren, maar vooral ook goedkoper zijn, zodat de elektriciteit betaalbaar is. Verder krijgen 'nieuwe brandstoffen' een belangrijke rol. Wanneer de olie op raakt, zullen we soms toch nog brandstof nodig hebben, bijvoorbeeld voor vliegtuigen. De wetenschappers gaan daarom ultraschone vloeibare brandstoffen ontwerpen, die we zelf kunnen maken. Eerst nog uit gas, steenkool en biomassa, en later mogelijk zelfs uit de combinatie van kooldioxide en zonlicht. Daarnaast heeft kernfusie - een potentieel oneindige en schone energiebron - een eigen onderzoekslijn in het EEI.
Bij een alsmaar groeiende energievraag is het ook belangrijk dat de beschikbare energie zo efficiënt mogelijk ingezet en getransporteerd wordt. Denk aan betere batterijen (snel oplaadbaar, licht, goedkoop), zuinige verlichting en zuinige en schone motoren. En aan slimme stroomnetten die ervoor zorgen dat de stroom op het juiste moment op de juiste plek beschikbaar is, en die lokaal opgewekte stroom kunnen opnemen. De start van het EEI onderstreept de groeiende rol van de TU/e in het Nederlandse en internationale onderzoek naar duurzame energie. Zo besloot fusie-instituut FOM Rijnhuizen afgelopen maand om naar de campus van de Eindhovense universiteit te verhuizen. Verder is de TU/e deelnemer aan een groot Europees samenwerkingsverband dat ruim twintig miljoen euro krijgt van de EU voor energie-onderzoek: de Knowledge and Innovation Community (KIC) InnoEnergy. De TU/e is overigens al langer sterk in onderzoek naar duurzame energie. Wetenschappelijk uitgever Elsevier bestempelde de universiteit onlangs tot ‘wereldtop’ op dit gebied.
dinsdag 6 april 2010
Installatie van 520 zonnecollectoren op Zoneiland Almere
In Almere is Nuon begonnen met de installatie van 520 zonnecollectoren op het Zoneiland Almere. De energie opgewekt door de collectoren, wordt gebruikt om water te verwarmen. Het warme water gaat naar 2700 woningen in de aangrenzende nieuwbouw wijk Noorderplassen-West en zorgt voor verwarming en warm kraanwater. Het is de eerste Nederlandse woonwijk die op deze manier wordt verwarmd. De oppervlakte van het zoneiland is 7000 m2, vergelijkbaar met een oppervlakte van anderhalf voetbalveld. Het zoneiland is een project dat Nuon samen met de gemeente Almere is gestart om de verwarming van de woningen zo duurzaam mogelijk te maken. Het zoneiland zorgt voor 10% van de warmtebehoefte. De overige 90 % gebeurt door de inzet van milieu vriendelijke restwarmte uit de warmtekrachtcentrale in Almere. Het zoneiland zal de komende zomer worden geopend.
zaterdag 3 april 2010
Circuit van Zolder schrapt windmolenplan
De directie van het circuit van Zolder ziet af van de bouw van windturbines naast de site om elektriciteit op te wekken. De buurtbewoners hadden zich fel gekant tegen de bouw van de windmolens en daardoor trekt het circuit het plan nu in.
Keukenhof CO2 neutraal
Landgoed Keukenhof is binnenkort het eerste CO2-neutrale landgoed in Nederland. Herman Hollander, voorzitter van Stichting Landgoed Keukenhof en Ger de Jong, algemeen directeur van De Meerlanden ondertekenden maandag een contract dat ervoor zorgt dat het landgoed CO2-neutraal wordt. Landgoed Keukenhof streeft ernaar alle activiteiten op een duurzame en milieuvriendelijke uit te voeren.
vrijdag 2 april 2010
Obama staat meer oliewinning toe
President Obama heeft het verbod opgeheven voor olie- en gasboringen voor grote delen van de Amerikaanse kust. Hij wil daarmee minder afhankelijk worden van energie uit het buitenland. Het besluit van Obama kan betekenen dat er olie-platforms komen voor het midden en zuiden van de Atlantische kust, in het oosten van de Golf van Mexico en langs de noordkust van Alaska.
donderdag 1 april 2010
Peterborough lanceert Smarter City-project
Opportunity Peterborough, het stadsbestuur van Peterborough, IBM, Royal Haskoning en Green Ventures hebben een nieuw samenwerkingsproject aangekondigd dat is bedoeld om Peterborough te transformeren tot de meest toonaangevende duurzame stad in het Verenigd Koninkrijk. De samenwerkende organisaties hebben plannen uiteengezet voor de lancering van een Sustainable City Visualisation-project. Dit is op de eerste plaats gericht op het creëren van een nieuw onlineplatform waarmee gegevens over de energie-, water-, transport- en afvalsystemen van Peterborough worden bijgehouden en geanalyseerd. Met deze gegevens verkrijgt men een realtime, geïntegreerd beeld van de milieuprestaties van de stad. Zowel de inwoners van Peterborough als overheidsmedewerkers kunnen zich straks via het webportaal aanmelden en op een eenvoudige manier informatie bekijken die noodzakelijk is voor geïnformeerde besluitvorming over brongebruik. Zo kan Peterborough bijvoorbeeld voorstellen doen voor de verbetering van water- en energieverbruik van huishoudens en tegelijkertijd effectiever samenwerken met nutsbedrijven voor de langetermijnplanning van de energie- en waterinfrastructuur die nodig is voor een duurzame toekomst.